Czy poronienie to częsty problem medyczny?
Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy ale nawet 60% ciąż może być traconych na etapie przedklinicznym to znaczy w okresie przed implantacją zarodka w jamie macicy lub po implantacji, ale przed uwidocznieniem zarodka w jamie macicy (3-4 tydzień ciąży). Szacuje się, że wśród kobiet w wieku 20-24 lat 10-15% klinicznie potwierdzonych ciąż kończy się poronieniem a odsetek ten jest zdecydowanie wyższy wśród kobiet starszych i może wynosić nawet powyżej 50% wśród kobiet w wieku 40-44 lat. Utrata ciąży jest najczęstszym powikłaniem wczesnej ciąży.
Na jakim etapie ciąży może dojść do poronienia?
O poronieniu według definicji Światowej Organizacji Zdrowia mówimy w przypadku gdy do utraty ciąży doszło przed osiągnięciem przez zarodek/płód masy 500g, co zwykle odpowiada 21-22 tygodniowi ciąży. Używamy terminologii poronienia ciąży biochemicznej jeżeli została ona rozpoznana na podstawie podwyższonej wartości β-hCG w surowicy krwi matki i utracona przed jej potwierdzeniem w badaniu ultrasonograficznym (USG). Poronienie klinicznie potwierdzonej ciąży dzielimy na poronienie wczesne do 12 tc. i poronienie ciąży późnej, gdy dochodzi do niego pomiędzy 12 a 21(22) tygodniem trwania ciąży. Najczęściej do utraty ciąży dochodzi w pierwszym trymestrze czyli do 12 tygodnia.
Jakie mogą być przyczyny poronień samoistnych?
Etiologia poronień jest bardzo złożona i heterogenna. Przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie zarodka/płodu jak i po stronie rodziców. Najczęstszą przyczyną utraty ciąży jest aberracja chromosomowa u zarodka. Aberracja chromosomowa to zmiana w liczbie lub strukturze chromosomów. Wśród „matczynych” przyczyn poronień wymienia się wady anatomiczne macicy, zaburzenia hormonalne (cukrzyca, PCOS, hiperandrogenizm), choroby autoimmunologiczne, nadkrzepliwość nabytą (zespół antyfosfolipidowy, niedobór białka C, białka S oraz antytrombiny) lub genetycznie uwarunkowaną (nosicielstwo wariantów w genie czynnika V i czynnika II krzepnięcia, rzadziej wrodzony niedobór antytrombiny III, białka C czy białka S). Nosicielstwo aberracji chromosomowych u jednego z partnerów to również możliwa, szeroko zbadana przyczyna utrat ciąży. Nie bez znaczenia jest także styl życia partnerów. Udowodniono, że otyłość matki czy palenie papierosów przez ojca może zwiększać ryzyko poronień.